Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Wilno - przewodnik turystyczny

Wilno - stolica państwa, miasto położone nad Wilią i u ujścia Wilejki. Jest to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny, największe skupisko Polonii na ziemi litewskiej. Wilno posiada prawdopodobnie największą starówkę w Europie - 360 ha (trzy razy większa niż w Krakowie). Wilno w 2009 r. zdobyło miano Stolicy Kultury Europejskiej. Litewska stolica jest jednym z najpiękniejszych miast Starego Kontynentu, gdzie dziedzictwo historyczne harmonijnie splata się z nowoczesnością. 

Najstarsze wzmianki o Wilnie pochodzą z 1323 roku, wtedy panował Giedymin, który na miejscu drewnianej warowni wzniósł murowany zamek (Zamek Górny). Do dzisiejszych czasów zachowała się trzecia baszta, zwana basztą Giedymina, w której obecnie znajduje się muzeum, dodatkowo jest ona jednym z najlepszych miejsc widokowych w mieście. Stąd rozciąga się przepiękna panorama stolicy na jednolicie czerwone morze dachów starówki, biel kościelnych wież oraz bogate zdobienia cerkwi i najpiękniejsze wileńskie wzgórza - Górę Trzech Krzyży, Górę Bekiesza, Wzgórze Stołowe i wzgórze zwane Mogiłą Giedymina.  

Warto również zaznaczyć, że stolica Litwy leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W Wilnie jest 40 kościołów, z których najbardziej okazały to barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu (1668-1676) zawierający ponad 2000 rzeźb. Szczególnym miejscem jest również znana wszystkim Polakom kaplica w Ostrej Bramie (Bramie Miednickiej) ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Spacerując ulicami tego wyjątkowego miasta można podziwiać także wspaniałe magnackie rezydencje i mieszczańskie kamieniczki z XVI wieku. Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.