Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Wenecja - przewodnik turystyczny

Wenecja… niezwykłe miejsce, w którym wszystko wydaje się piękniejsze. To właśnie tu miłość jawi się doskonalszą, życie stroi się w karnawałowe barwy a niebo jest bardziej niebieskie. To miejsce, w którym historia kryje się w każdym, nawet najmniejszym zakamarku a w powietrzu unosi się czar minionych wieków. Zagłębiając się w labirynt urokliwych uliczek i kanałów, można dostrzec różne oblicza Wenecji. Tak liczne, jak wysepki na których leży ten cud architektury wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wenecja jest jednym z tych włoskich miast, których grzechem jest nie zobaczyć. Położona jest u wybrzeży północnych wód Adriatyku, a swoim zasięgiem obejmuje 118 wysp wchodzących w skład Laguny Weneckiej. Człowiek, dzięki swojej wrodzonej chęci poskramiania natury, przekształcił ten z pozoru niedostępny teren w jedno z najpiękniejszych miast na wodzie. Liczne wyspy połączono 150 kanałami, które stały się nie tylko drogami transportu, ale także nadały miastu charakterystyczny – chciałoby się rzec – wenecki urok.

Będąc tutaj oddycha się ponad tysiąc pięćsetletnią historią tego miasta.  Wenecja - niegdyś centrum Republiki Weneckiej, piękna władczyni mórz i handlu, do dziś hipnotyzuje i wabi tajemnicą. Turyści na  własnej skórze chcą poczuć fenomen tego miejsca i na własne oczy zobaczyć zabytkowe uliczki, kamienice, mosty czy kościoły - inaczej mówiąc, pragną posmakować Wenecji. A jest w czym wybierać, gdyż architektoniczne menu miasta jest imponujące. 

Wśród najpiękniejszych zabytków wymienia się Bazylikę św. Marka – patrona miasta, usytuowaną na Placu św. Marka. W niedalekim sąsiedztwie Bazyliki znajduje się Pałac Dożów – budynek należący do weneckich władców. Jednym z najbardziej popularnych mostów jest tzw. Most Westchnień. Jednak jego nazwa zabarwiona romantyzmem niech nikogo nie zmyli, gdyż nie był miejscem spotkań kochanków. Most ten prowadzący z Pałacu Dożów do więzienia, był świadkiem wielu westchnień skazańców, westchnień jednak nie  związanych z katuszami przeżywanymi przez kochające serce. Chociaż kto wie… w końcu jesteśmy w Wenecji. Niezwykłą atmosferę tego miejsca odczuje się spacerując po ciasnych weneckich uliczkach lub podróżując po wodach kanałów za pomocą gondoli, gdzie wsłuchani  w śpiew gondoliera będziemy podziwiać piękne kamieniczki.

Jednak Wenecja to nie tylko zabytki, to także karnawał. A wenecki karnawał, z tradycją sięgającą średniowiecza, oczaruje niemalże każdego. W karnawałowym okresie weneckie ulice mienią się wszystkimi kolorami tęczy, stają się miejscem spotkań fantazyjnych postaci. To czas spektakli, zabawy, śmiechu i wszechogarniającej radości. Ekspresja  emocji widoczna jest szczególnie podczas ostatniego tygodnia obchodów karnawałowych, wtedy to występuje nagromadzenie barwnych parad czy pochodów. Stolicą karnawałowej Wenecji staje się Plac św. Marka. W Środę Popielcową wszystko wraca do normalności a entuzjaści masek i hucznych zabaw są zmuszeni poczekać do następnych Świąt Bożego Narodzenia – wtedy to drugiego dnia świąt wszystko rozpocznie się na nowo.

Ponadto wszyscy miłośnicy opery powinny zawitać do Gran Teatro La Fenice di Venezia, słynnego weneckiego teatru operowego. Pomimo wielu przeciwności losu (dwa pożary), teatr dalej funkcjonuje i zapewnia swoim gościom niezapomniane przeżycia.

W Wenecji – mieście o wielu obliczach, każdy odnajdzie coś dla siebie. Liczne bary i dyskoteki zapewniają swoim klientom karnawałowe szaleństwo, i to nie tylko w karnawale. A zatem nie pozostaje nic innego jak spakować maskę i wyruszyć ku weneckiej przygodzie.Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.