Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

San Marino - przewodnik turystyczny

Jeżeli dopadła was ochota na turystyczne „małe co nieco”, odwiedźcie koniecznie San Marino. To niewielkie europejskie państwo z pewnością zaspokoi podróżniczy apetyt i pobudzi zmysły turystycznych smakoszy.

Podróżowanie po terytorium Włoch jest niezwykle fascynujące, nie tylko ze względu na historię oraz imponujące dziedzictwo kulturowe tego kraju. Przemierzając Włochy mamy możliwość odwiedzenia dwóch państw plasujących się wysoko w rankingu najmniejszych państw świata. Oczywiście mowa tu o Watykanie - usytuowanym w granicach Rzymu oraz Republice San Marino.

San Marino a dokładniej Najjaśniejsza Republika San Marino to kraj zajmujący niewiele ponad 61 km2 ziemi usytuowanej na obszarze przejściowym pomiędzy potężnymi Apeninami a o wiele niższym, zachodnim wybrzeżem Morza Adriatyckiego. Z racji swojego położenia przeważają tu obszary górzyste. Kolejnym atutem tego państwa jest jego niewielkie oddalenie od Adriatyku i jego znanych, włoskich kurortów. Odległość dzieląca San Marino i popularne Rimini to tylko 24 km. Terytorium San Marino ze wszystkich stron otaczają ziemie przynależne do Włoch, długość granicy między tymi dwoma państwami wynosi 39 km. Językiem urzędowym tego maleńkiego kraju jest język włoski.

San Marino jest niewielkim krajem, jednak posiada on imponująco długą historię. Początki republiki sięgają roku 301 – co ustanawia ją najstarszą, istniejącą do dziś republiką w historii świata. Jej założyciela upatruje się w osobie Świętego Marinusa, który musiał udać się w te strony, aby uniknąć represji z rąk cesarza Dioklecjana. Jak można się domyślać nazwa republiki powstała ku czci katolickiego świętego.

W Republice San Marino wyodrębnia się 9 obszarów administracyjnych. Stolicą republiki jest miasto San Marino usytuowane w sercu państwa, obejmujące jego najwyższy punkt - Monte Titano (756 m n.p.m.).  Na wzniesieniu znajduje się wiele zabytków architektonicznych. Przede wszystkim są to średniowieczne twierdze -  La Rocca o Guaita, La Cesta o Fratta i Montale – wraz ze swoimi słynnymi wieżami znajdującymi się w  herbie i na fladze San Marino. Również można tu podziwiać zachowane fragmenty murów obronnych. Będąc w stolicy kraju nie należy zapominać o odwiedzeniu Bazyliki San Marino dedykowanej świętemu i posiadającej jego relikwie. Hasłem przewodnim republiki jest „wolność” i z pewnością poczujemy ją na placu - Piazza della Liberta. W obrębie placu, w Palazzo Pubblico znajduje się siedziba państwa. Spacerując po uliczkach miasta odkryjemy wiele interesujących zabytków i nacieszymy oczy niezwykłymi pejzażami. O wyjątkowości tego miejsca może świadczyć fakt, że historyczne centrum stolicy znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Nie należy zapominać o pozostałych jednostkach administracyjnych republiki. W Serravalle znajduje się dziewiętnastowieczny Kościół Świętego Andrzeja, ale z pewnością uwagę fanów piłki nożnej przykuje zlokalizowany tu stadion narodowy. O wyjątkowości tego obiektu nie tylko stanowi jego ranga, ale również fakt, że jest to jedyny stadion w  San Marino. W północno – zachodniej części kraju znajduje się Acquaviva. To podobno właśnie tutaj, w jaskini wydrążonej w urwisku Baldasserona, początkowo przebywał Święty Marinus. Ponadto w cieniu góry – Monte Cerreto legendarny założyciel San Marino udzielał sakramentu chrztu mieszkańcom tych terenów.

San Marino pełni również funkcje swoistego wehikułu czasu, który przenosi wszystkich zainteresowanych w czasy odległego średniowiecza. Dzieje się tak za sprawą organizowanego tu festiwalu - Medieval Days. W ciągu tych kilku lipcowych dni można poczuć średniowiecze wszystkimi zmysłami. Obserwując barwne stroje, zmagania kuszników oraz smakując średniowieczne przysmaki da się zapomnieć o teraźniejszości.

Ponadto San Marino zapewnia również atrakcje wszystkim tym, którzy z lubością odwiedzają muzea. Przykładowo można tu zwiedzić Muzeum Figur Woskowych - głównie poświęcone historii i ważnym personom tego kraju, ale tematyka niektórych eksponatów nie dotyka wyłącznie wątków narodowych. Osobom o mocnych nerwach poleca się zawitanie do kolejnego interesującego miejsca – Muzeum Tortur. Większość muzeów republiki zlokalizowanych jest w stolicy kraju.

San Marino – niewielki kraj o wielkiej historii, bogaty w urokliwe miejsca i cenne zabytki. Mimo niewielkiej powierzchni, może zaskoczyć ogromem wrażeń.Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.