Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Rzym - przewodnik turystyczny

Omyłkowo obrana droga bądź wątpliwości na jej rozdrożu to nic strasznego. Czasem warto się zgubić. Może to śmiałe stwierdzenie, ale poparte istotnym argumentem. Jakim? Otóż „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Więc pozwólmy aby i nasza droga zaprowadziła nas do tego „wiecznego miasta” położonego nad Tybrem.

Rzym – niegdyś centrum wielkiego imperium, dziś stolica Włoch – od wieków kusił i przyciągał wielu wędrowców. Obecnie nic się nie zmieniło. Dalej kusi i przyciąga, tylko w naszym słowniku słowo „wędrowca” zastąpiliśmy terminem „turysta”. Bo jak się oprzeć magii tego miasta, które śmiało można określić cudownym architektonicznie magnesem turystycznym o sile globalnego przyciągania.  Zresztą określenie „cudowny” jest jak najbardziej na miejscu a świadczy o tym ustanowienie rzymskiego Koloseum jednym z nowych siedmiu cudów świata.

Czy da się opisać Rzym oraz jego atrakcje używając kilkunastu czy kilkudziesięciu zdań a przy tym nie pominąć istotnych i wyjątkowych elementów tego miasta. Odpowiedź jest prosta – niestety nie. „Niestety”, raczej na szczęście. Jego długa historia ( rok założenia miasta – 753 p.n.e.) oraz rola jaką odegrał w historii Europy a nawet świata sprawiła, że Rzym jest doskonałym miejscem do nauki historii architektury i sztuki. W swoich granicach zawiera obiekty stworzone zgodnie z zasadami niemalże wszystkich epok – począwszy od starożytności a skończywszy na architekturze i sztuce współczesnej. Nie zapominajmy, że Rzym to również dynamicznie rozwijająca się europejska stolica.

Wśród najważniejszych rzymskich zabytków należy wymienić z pewnością wspomniane już wcześniej Koloseum bądź jak kto woli – Amfiteatr Flawiuszów pamiętający krwawe starcia gladiatorów. Na Polu Marsowym wypada odwiedzić i docenić niemalże doskonały stan Panteonu, gdzie niegdyś oddawano cześć rzymskim bogom. Również w obrębie Pola Marsowego znajduje się starożytne Mauzoleum Augusta oraz barokowy Plac Navona ze znaną Fontanna Czterech Rzek autorstwa Berniniego. Kolejną znaną rzymską fontanną jest Fontanna di Trevi, w której pływa wiele monet wrzuconych przez tych, którzy pragną powtórnie zawitać do Rzymu. Zaś jeśli miałoby się wskazać najpopularniejsze rzymskie schody to z pewnością byłyby to Schody Hiszpańskie na Placu Hiszpańskim. Pisząc o Rzymie nie należy zapominać o jego słynnych wzgórzach. Na jednym z nich – Kapitolu - znajduje się między innymi trzynastowieczna Bazylika Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego oraz Piazza del Campidoglio z pomnikiem Marka Aureliusza wykonanym przez samego Michała Anioła.

W Rzymie, tak jak i we wszystkich zakątkach świata, rynek jest najlepszym miejscem aby poczuć ducha miasta i minionych wieków. Jednak rzymski rynek, a raczej rynki – jeżeli w ogóle wypada użyć tego określenia - nie są zwyczajne. Starożytne Forum Romanum i Forum Boarium to miejsca bogate w zabytki i historię.
W Rzymie znajduje się wiele zabytkowych budowli o charakterze sakralnym. Do najważniejszych z pewnością należą tzw. „bazyliki większe” („bazyliki papieskie”). Jedną z nich jest Bazylika św. Jana na Lateranie, której historia sięga IV wieku. W obrębie obszaru ostatecznego spoczynku św. Pawła znajduje się kolejna - Bazylika św. Pawła za Murami. Zaś na terenie wzgórza Eskwilin zlokalizowana jest Bazylika Santa Maria Maggiore.
Rzym w swoich granicach skrywa jeszcze jeden niezwykły skarb bacznie strzeżony przez szwajcarskich gwardzistów. Watykan – siedziba papieży, serce Kościoła Katolickiego każdego roku przyciąga wielu pielgrzymów i rzesze  turystów. Bazylika św. Piotra – jedna z rzymskich bazylik większych wraz z Placem św. Piotra jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych miejsc na świecie a Archiwa Watykańskie są marzeniem niejednego historyka i łowcy przygód.

O Rzymie można długo pisać, wiele czytać, ale najlepszym sposobem na poznanie tego niezwykłego miasta jest jego odwiedzenie. Spacerując po rzymskich ulicach i uliczkach, odpoczywając w przyjemnym cieniu fontann odkryjemy magię tego niezwykłego miejsca, której nie oddadzą nawet najlepsze książki czy fotografie. Bo przecież ludzkie zmysły i wspomnienia są o wiele doskonalsze niż nowoczesne aparaty fotograficzne i kamery.

Zatem wyruszmy do Rzymu i stwórzmy własne, niepowtarzalne wspomnienia.Autor
Komentarz
Alex: Jadę
Napisano: 2012-07-16 12:00:58 #go307
vayduch: No ja też.
Napisano: 2016-05-10 22:31:12 #go998
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.