Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Piza - przewodnik turystyczny

Piza jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch na świecie. Większość z was wie o istnieniu krzywej wieży, ale niewielu wie, że jest ona tylko częścią wyjątkowo pięknego zespołu średniowiecznych budynków. Sama Piza to nowoczesne miasto z własnym międzynarodowym portem lotniczym, ale też urokliwą starówką położoną nad rzeką Arno.  Z centrum Pizy niespełna dziesięć kilometrów dzieli nas od mającego swój urok wybrzeża Toskanii.

 

 Zabytki i atrakcje

 Katedra Santa Maria Assunta - katedra powstała na przełomie XI i XII wieku, w czasach świetności Pizy, gdy sukcesy na Morzu Tyrreńskim odnosiła jej flota. Podatki i cła z portu pozwoliły na sfinansowanie inwestycji. Katedra została wzniesiona w stylu romańskim z domieszką elementów bizantyńskich i arabskich. Według legendy, we wnętrzu katedry, w 1583 roku Galileusz sformułował teorię izochronizmu wahadeł, obserwując kołyszącą się lampę. 

Krzywa wieża - krzywa dzwonnica jest jednym z najbardziej znanych zabytków we Włoszech. Jej budowa rozpoczęła się w 1173 roku. Nie była budowana równolegle z katedrą, ale widać harmonię stylów i kolorów pomiędzy budowlami. Dopiero w 1350 roku na wieży osadzono dzwony. 56-metrowa wieża została wybudowana na grząskim gruncie, co spowodowało powolne przechylanie się budowli. Wieża przechylała się o około milimetr w ciągu roku. W 1990 roku odchylenie górnej części wynosiło już 5 metrów. Wówczas włoscy inżynierowie zaczęli ratować wieżę, powstrzymując jej przechylanie, a z czasem proces odchylania udało się odwrócić i dziś wieża przechylona jest o 3,99 metra. 

Baptysterium - im św. Jana Chrzciciela. Wzniesiono go na planie koła, z podwójną kopułą. Budowla u góry ozdobiona jest przez koronkową fasadę.

Camposanto Monumentale - cmentarz monumentalny jest ostatnim z czterech elementów średniowiecznego zespołu Campo dei Miracoli. Założony w XIII wieku cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych osobistości.

Piazza dei Cavalieri - w przeszłości plac był najważniejszym miejscem spotkań i handlu w mieście. Obecnie przy placu znajduje się Palazzo dei Cavalieri (na zdjęciu po prawej stronie u dołu) i Palazzo degli Anziani (siedziba uniwersytetu założonego przez Napoleona dla szczególnie uzdolnionych studentów).Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.