Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Petersburg - przewodnik turystyczny

 

Miasto Sankt Petersburg zostało założone w 1703 roku przez cara Piotra I na brzegu Zatoki Fińskiej Morza Bałtyckiego. Od 1712 r. do marca 1918 r. Sankt Petersburg był stolicą Rosji.


Miasto jest położone na brzegach rzeki Newy i na  wyspach jej delty. Centralną ulicą miasta jest Prospekt Newski. Główny plac miasta to Plac Pałacowy. Na nim znajduje się gmach Pałacu Zimowego. W przeszłości była to rezydencja carów, a obecnie jest to znane na całym świecie muzeum – Ermitaż. Można w nim obejrzeć dzieła malarskie mistrzów z zagranicy. Ermitaż został założony w 1764 r. Należał wtedy do carycy Katarzyny II. Kolekcję dzieł sztuki mogła oglądać tylko ona, jej dworzanie i goście. W 1852 roku muzeum zostało otwarte dla ograniczonego kręgu zwiedzających. Na początku XX wieku Ermitaż stał się muzeum państwowym. Co roku muzeum zwiedza około dwa miliony osób.

W Ermitażu znajdują się płótna Rafaela, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, Van Gogha, Renoira, Dega i innych wielkich artystów.

Jednym z najbardziej znanych zabytków Sankt Petersburga jest Sobór Izaaka, który został zbudowany w połowie XIX wieku. Z jego kopuły można oglądać panoramę miasta.

Symbolem Sankt Petersburga jest pomnik założyciela miasta cara Piotra I, który stoi na brzegu Newy. A.S.Puszkin – wielki poeta rosyjski epoki romantyzmu, nazwał ten pomnik Jeźdźcem miedzianym.

Sankt Petersburg jest wielkim miastem, w którym mieszka około pięć milionów mieszkańców. Jest to ważne centrum przemysłowe i kulturalne Rosji, a także duży morski port handlowy.


Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.