Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Neapol - przewodnik turystyczny

Neapol - drugie co do wielkości miasto we Włoszech - położony jest nad przepiękną Zatoką Neapolitańską (przy Morzu Tyrreńskim), u stóp Wezuwiusza. Południe zatoki płynnie przechodzi w Półwysep Sorrento. Serce Zatoki Neapolitańskiej bije w Neapolu, stolicy Kampanii. Stąd, gdziekolwiek by nie spojrzeć, widać jedną ze wspaniałych wysp: Capri, Ischię lub Procidę. Najbardziej charakterystyczna budowla miasta, wrecz jego symbolem, jest Castel Nuovo. Ten zamek pochodzacy z XIII wieku byl siedziba królów Neapolitanskich. Prowadzi don okazale wejscie pod lukiem triumfalnym Alfonsa I. Wiekszym przepychem cechuje sie jednak Palac Królewski - Palazzo Reale przy piazza del Plebiscyto. Zbudowany zostal przez Karola III z dynastii Burbonów na wzór palacu w Wersalu. Najstarszy jest z zamków neapolitanskich jest Castel Capuano z XII wieku. Byla to dawna siedziba królewska Normanów. Szczególnie jednak malowniczy jest lezacy na skalistej wysepce Castel dell Ovo w obecnej postaci pochodzacy z XVI wieku. Natomiast na wzgórzu ponad miastem wnosi sie zamek San Elmo. Mozna sie do niego dostac kolejka linowa.

Z posród licznych obiektów sakralnych miasta najwazniejsza jest katedra sw. Januarego - patrona Neapolu. Wewnatrz, w kaplicy patrona znajduje sie otoczony szczególnym kultem relikwiarz z krwia swietego. Dwa razy w roku, w pierwsza sobote maja i 19 wrzesnia krew wzburza sie inspirujac wiernych do stawiania prognoz na przyszlosc. W katedrze znajduje sie takze grobowiec papieza Innocentego IV. Pierwotna katedra byla przylegajaca obok mala bazylika Santa Restututa z IV wieku. 

Miasto slynie z pieknych parków. Wsród zieleni mozna odpoczac po trudach zwiedzania. Villa Floridana jest pieknie polozona na wzgórzu z którego rozciagaja sie wspaniale widoki. Natomiast po zachodniej stronie zatoki lezy Villa Comunale. Park ten jest pelen palm, figowców, rzezb i fontann. Znajduje sie tu takze najstarsze w Europie akwarium.
Wzdluz morza ciagna sie piekne promenady. Warto przejsc sie via Nazario Sauro, która prowadzi wzdluz rozspiewanej dzielnicy Santa Lucia. 

 

 

 Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.