Infolinia ST: + 48 44STUDENT (+48 447883368) | FAQ

|Zaloguj się

Monako - przewodnik turystyczny

Podobno obywatele tego kraju należą do najbardziej zadowolonych ludzi w Europie. Aby się dowiedzieć czy warto samemu pojechać i się o tym przekonać.

Monako jest najzamożniejszym i najdroższym skrawkiem ziemi w Europie, a także jednym z najbardziej prestiżowych kurortów. Jest to drugie najmniejsze Państwo w Europie (po Watykanie). Leży nad Morzem Śródziemnym, w Riwierze Francuskiej. Głównym źródłem dochodów księstwa jest turystyka, a ponadto emisja znaczków pocztowych i produkcja artykułów luksusowych.

Klimat Monako zdecydowanie zachęca do spędzenia tu urlopu- ciepłe lata, łagodne zimy jak i błękitne i czyste wody Morza Śródziemnego. Dzięki niskim podatkom i swojemu urokliwemu położeniu Monako stało się również miejscem zamieszkania najbogatszych ludzi świata. Swoje domy posiadają tu między innymi światowe gwiazdy filmowe, muzyki oraz biznesu.

Mimo, że jest to małe państwo to jest tu wiele atrakcji, które warto zobaczyć. W księstwie tym od 1297 r. sprawuje rządy dynastia Grimaldich (obecnie władza książęca jest w rękach Alberta II). Wszyscy członkowie rodziny królewskiej zamieszkują w Pałacu Książęcym. Koniecznie trzeba udać się na dziedziniec pałacu. I choć prowadzą na niego dość długie schody to widok panoramy Monako jest tego warty. Wzdłuż wąskich uliczek, wychodzących z dziedzińca zlokalizowane są eleganckie restauracje, sklepy z pamiątkami i puby.

Katedra Saint Nicolas to budowla powstała w latach 1875-1884 w miejscu dawnego kościoła Saint Nicolas. Katedra wykonana jest z kamienia La Turbie i Brescii. Reprezentuje styl neoromański. Do katedry prowadzi Wielka Brama. We wnętrzu znajdują się grobowce książęce w tym grób tragicznie zmarłej księżnej Grace Kelly.

Kolejne miejsce to Muzeum Oceanograficzne. Zachęca nas akwariami z różnorodnymi gatunkami ryby oraz salą, gdzie wyświetlane są filmy o charakterze naukowym, czy salą z pamiątkami z wypraw księcia Alberta I.

Jedną z wizytówek księstwa jest miasto Monte Carlo. Znane jest przede wszystkim z kasyn, zamożności i prestiżowego Grand Prix wyścigów samochodowych. Najbardziej znane jest Kasyno Monte-Carlo. Wejście od strony placu prowadzi do centrum gier i rozrywek. Za wejściem po prawej stronie mieści się jedyna ogólnie dostępna sala do gier, tzw. sala amerykańska. To m.in. tu była kręcona sekwencji filmu „GoldenEye" z Pircem Brosmanem w roli Jamesa Bonda

Warto wiedzieć, że eleganckie restauracje w Monako często otwierane są w porze obiadowej 1200 - 1500 oraz kolacji od 1900. Wtedy można zjeść np. „pan bagnan" - lokalną kanapkę nicejską z tuńczykiem i warzywami, mocno zakrapianą oliwą z czosnkiem.

Gdy chcemy odpocząć od zatłoczonych uliczek księstwa warto udać się do wioski Eze, która znajduje się na wzgórzu, na wysokości 400 metrów nad Lazurowym Wybrzeżem. Oddalone od miasta o około 20 minut drogi samochodem jest doskonałym pomysłem na spędzenie czasu inaczej niż w samym Monako

Do Monako warto przyjechać choćby raz. Nawet jak ktoś nie czuje się dobrze wśród bogactw a rozrzutność nie jest dla niego, to jest to niewątpliwie miejsce gdzie zaciera się granica między marzeniami a rzeczywistością...Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.