Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Marsylia - przewodnik turystyczny

Marsylia miasto w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, To najbardziej kosmopolityczne miasto Francj, zawdzięczające swoje znaczenie portowi. Usytuowanie sprawia, że jest to swoisty tygiel ras i narodowości.

Jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Marsylii jest Bazylika Notre-Damme-de-la-Garde wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Jest to bardzo bogato zdobiony obiekt, pokryty warstwami kolorowych marmurów, z licznymi malowidłami ściennymi oraz witrażami. Towarzyszy mu dzwonnica z 9-metrową złoconą statuą Matki Boskiej. Zainteresowanie budzi też opactwo San Victor wraz z zabytkowymi kryptami. Z bardziej nowoczesnych obiektów przyciąga uwagę blok mieszkalny Cité Radieuse, budzący spore kontrowersje. Inne ciekawe obiekty, to stara i nowa katedra La Mayor oraz XVII-wieczny Ratusz.

Marseille oferuje wspaniałą lokalizację w wyjątkowej okolicy, pomiędzy morzem, na wzgórzach i Calanques. Te naturalne granice, morska na zachodzie i lądowa na wzgórzach otaczających, przyczyniły się do powstania oryginalnych miejsc i krajobrazów. Połowa powierzchni miasta składa się z naturalnych przestrzeni, z ponad 400 hektarów parków i ogrodów. Niektóre bardzo stare, jak Jardin de la Colline Puget, pierwszy publiczny ogród stworzony w Marsylii w 1801 roku, inne archeologiczne, jak Jardin des Vestiges ze śladami antycznego portu, jeszcze inne w malowniczej okolicy z widokiem na morze, jak Parc Valmer. Jest tu też zielony zakątek na krótką chwilę odpoczynku, taki jak Parc Longchamp lub otaczające miasto naturalne tereny, takie jak Parc Pastre. Marsylskie parki i ogrody są bardzo zróżnicowane, podobnie jak samo miasto.

Marsylia znana jest z wielu filmów fabularnych, w których przeważnie tematyka krąży wokół porachunków gangsterskich, szpiegostwa i francuskiej mafii, stąd miasto zyskało miano "francuskiego Chicago". Szczególnie w starej portowej dzielnicy trzeba uważać na kieszonkowców i rozboje. Warto zrezygnować dla własnego bezpieczeństwa z nocnych spacerów w tych rejonach. W samym mieście lepiej pilnować portfela, albo po prostu nie nosić przy sobie większej gotówki. Poza tymi negatywami Marsylia kojarzy się też z bohaterstwem, a zwłaszcza znamienna jest Marsylianka, czyli pieśń wojenna towarzysząca batalionowi marsylskiemu w okresie rewolucji francuskiej.Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.