Infolinia ST: + 48 44STUDENT (+48 447883368) | FAQ

|Zaloguj się

Korfu - przewodnik turystyczny

Wyspa Feaków, na której Odyseusz otrzymał pomoc od króla wyspy, dzięki któremu dotarł do Itaki oraz do ukochanej żony Penelopy. Wyspa z Archipelagu Eptanisi – siedem wysp morza jońskiego - uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Grecji. Obecność Wenecjan, Francuzów i Brytyjczyków nadała wyspie wspaniałą architekturę oraz atmosferę, która wyróżnia Korfu ze wszystkich wysp w całej Grecji a nawet w Europie i na świecie.

Największy wpływ na charakter wyspy mieli Wenecjanie, którzy wybudowali wspaniałe twierdze: Stara Twierdza i Nowa Twierdza. Nazwa wyspy pochodzi od słowa "korifai", czyli wzgórza, które to słowo najprawdopodobniej odnosi się do dwóch wzgórz, na których wenecjanie wybudowali dwie twierdze. Panowanie Wenecjan w latach 1386 - 1797 wywarło bardzo duży wpływ na dzisiejszą stolicę wyspy zarówno pod względem kulturalnym jak i architektonicznym. Dziś spacerując po stolicy wyspy - Kerkirze, przenosimy się w romantyczny nastrój miejscowych uliczek, zabytków oraz niepowtarzalnego klimatu, jaki był tworzony przez tysiące lat.

Najstarsza część Korfu to Kanonii. Miłośnicy historii koniecznie muszą odwiedzić tę część stolicy wyspy a szczególnie miejsca archeologiczne takie jak bazylikę Świętego Jana, Świątynię Artemidy czy agorę. Górna część Kanoni zaoferuje nam niepowtarzalny widok na jezioro Halkiopoulosa, kościółek Vlacherna, wyspę Pontikonisi z kościółkiem Pantokratora oraz kamienny most oddzielający lagunę od morza. Siedząc w kafejce lub barze możemy obserwować startujące lub lądujące samoloty ze świetnie widocznego lotniska. Możemy zejść po schodkach na dolną część Kanonii, wejść na kamienny mostek i obserwować lądujące samoloty z widokiem na wysepkę Pontikonisi oraz kościółek Vlacherna.

KORFU (Kerkira)

Główne miasto i port na wschodnim wybrzeżu wyspy, pozostawia niezapomniane wrażenia. Niezwykła architektura, łącząca wpływy włoskie, francuskie i brytyjskie, malownicze, tonące w słońcu wąskie uliczki, wiele zabytków: kościół Agois Spyridion, stara twierdza ulokowana na cyplu, wiele muzeów. Ulubionym miejscem miłośników aromatycznej kawy jest Liston, z niezliczoną ilością przytulnych kawiarenek. Szczególnie polecamy w czasie Wielkanocy, świąt szczególnie malowniczo tu obchodzonych. 

Według mitologii było to ostatnie miejsce, w którym zatrzymał się Odyseusz, zanim wrócił na Itakę. Pierwotna nazwa, Koryfo, oznaczała dwa wzgórza - tak wyglądała okolica, w której zamieszkali pierwsi osadnicy. Jednak miejscowi częściej nazywają wyspę Kerkyra (Korfu) - od imienia nimfy, którą uwiódł tu zakochany Posejdon.


POŁOŻENIE KORFU

Tętniąca życiem stolica wyspy - wybuchowa mieszanka wielu styli i wpływów, zachwyca pięknem starego miasta i bogactwem zabytków. Administracyjna stolica wyspy, jak i regionu położona jest w centralnej części wschodniego wybrzeża Wyspy Korfu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W KORFU

 • Stare Miasto - z labiryntem wąskich uliczek i rozsianymi wśród nich sklepikami i sympatycznymi tawernami.
 • Ruiny doryckiej świątyni Artemidy – pochodzą z VI w. p.n.e., warto zobaczyć również grobowiec Menekratesa z VII p.n.e..
 • Ulica Liston – to ulica z arkadami wzniesiona podczas okupacji francuskiej projektu architekta Pierre Francois Leonard, tego samego który zaprojektował Rue de Rivoli w Paryżu.
 • Muzeum Archeologiczne – warto zobaczyć tam m in. słynny siedemnasto-metrowej wysokości tympanon z wyobrażeniem Gorgony z VI w p.n.e.,
 • Muzeum Sztuki Bizantyjskiej – znajduje się tam m in. przepiękna kolekcja ikon.
 • Muzeum Sztuki Azjatyckiej – znajduje się w Rezydencji Wielkich Komisarzy Lordowskich z czasów brytyjskiej dominacji, jedyne takie miejsce w Grecji.
 • Kościół św. Spiridona - ze srebrną trumną kryjącą szczątki świętego - patrona wyspy.
 • Nowy i Stary Fort – z ich potężnymi, robiącymi wrażenie fortyfikacjami.
 • Kościół św. Iasonas (Jason) i Sosispater – pochodzi on z około 1000 roku.

WYCIECZKI PO OKOLICY

 • Paleokastritsa – położone na wschodnim wybrzeżu, jedno z najbardziej widokowych miejsc na wyspie, ok. 26km na wschód od stolicy wyspy m in. z leżącym nieopodal na wzniesieniu bizantyjskim fortem Aggelokastro.
 • Gastouri – miasto z Pałacem Achilleion i jego ogrodami, wybudowane na polecenie cesarzowej austriackiej Elżbiety (znanej jako Sissi) w 1891 roku.

GDZIE JEŚĆ W KORFU

Znajduje się tu wiele restauracji i tawern, które serwują wyśmienite dania. Szczególnie warto spróbować potraw z owoców morza, jak również lokalnych przysmaków. Nie brak tu także lokali typu fast-food. 

ZAKUPY

Najciekawszych doznań zapewnią zakupy w małych, tradycyjnych sklepach zlokalizowanych przy bocznych uliczkach starego miasta. Nie bark również nowoczesnych centrów handlowych. Popularnością cieszą się wyroby ze skóry, drobiazgi wykonane z drzewa oliwnego, a także jaskrawo pomalowana ceramika. 

ŻYCIE NOCNE

Znajduje się tu wiele lokali, które zapewnią świetną rozrywkę osobom w każdym wieku. Ciche bary i restauracje znajdują się nad morzem. Po bardziej aktywne spędzenie nocy proponujemy udać się w okolice nowego portu Ethnikis Antistasseo, gdzie zlokalizowane są kluby nocne i dyskoteki. Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.