Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Jezioro Szkoderskie - przewodnik turystyczny


Największy akwen śródlądowy na Półwyspie Bałkańskim, przez jego środek przeprowadzona jest linia granicy czarnogórsko - albańskiej. Przez miejscowych jezioro nazywane jest Skadarsko blato (bagno szkoderskie). Położony zaledwie 25 km od Adriatyku. Od morza oddzielony jest masywem Rumija z najwyższym szczytem o wysokości 1595
m n.p.m. Sam zbiornik to w istocie dolina zatopiona przez przepływające rzeki krasowe. Lustro jeziora położone jest na wysokości 6 m n.p.m., a głębokość sięga 5-8 m, a więc dno znajduje się poniżej poziomu morza (kryptodepresja). 

Jezioro jest także miejscem gniazdowania licznych kolonii ptaków. Jest to jedno z niewielu w Europie miejsc występowania pelikanów. Część Jeziora Szkoderskiego wraz z wybrzeżem, należąca do Czarnogóry, ze względu na swój unikalny krajobraz znalazła się pod ochroną. Na tym terenie utworzono Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego.
Jezioro Szkoderskie jest miejscem niezwykle malowniczym, które tworzy urozmaicona linia brzegowa z licznymi zatoczkami, półwyspami i wysepkami rozrzuconymi na jego wodach. Dodatkowego uroku dodaje sąsiedztwo
z pasmami górski, które tworzą wręcz bajkową otoczkę. Całości dopełnia bujna flora i rozmaite ptactwo wodne.

Najciekawsze wydają się jednak zabytkowe monastery, które znajdują się na wyspach, licznie występujących na Jeziorze Szkoderskim. Dodatkowo jego brzegi usiane są licznymi zabytkami, twierdzami, zamkami i budowlami sakralnymi.

 Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.