Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Florencja - przewodnik turystyczny

Wśród malowniczych  włoskich krajobrazów, gdzie cień rzucają Apeniny Północne a w tle słychać bystry nurt rzeki Arno leży Florencja – serce Toskanii. Miasto, na którego czar pracowali wielcy artyści tego świata, dziś kusi rzesze turystów pragnących na własne oczy zobaczyć niezliczone zabytki architektury i sztuki oraz poczuć specyficzny klimat tego miejsca – zapach pasji, oddania i umiłowania piękna.

 

Ogrom zabytków Florencji (Firenze) świadczy o długiej i imponującej historii tego włoskiego miasta usytuowanego w centralnej części kraju. Miasto a raczej obszar dziś przez nie zajmowany niegdyś związany był ze starożytnym ludem Etrusków. Jednak Florencja swoje powstanie zawdzięcza przede wszystkim jednej z najbardziej legendarnych postaci w historii świata – Juliuszowi Cezarowi. To właśnie tutaj rzymski wódz postanowił stworzyć swego rodzaju osadę dla - można rzec -emerytowanych, ale jakże zasłużonych żołnierzy. Kolonia zyskała nazwę Florentia. Kolejne stulecia przyczyniły się do rozwoju miasta. Jak w każdym zakątku na świecie, tak i we Florencji okresy dobrobytu przeplatały się z okresami niepowodzeń. Jednak Florencja niemalże zawsze stanowiła istotny obszar, czy to pod względem handlowo – gospodarczym czy  kulturalnym. Złote lata, a wręcz stulecia ściśle związane są z rządami rodzimego rodu Medyceuszy. To również okres, w którym architektura i wszelkiego rodzaju sztuka zyskała w mieście iście królewską pozycję. To przecież właśnie tutaj, we Florencji według niektórych znawców objawił się światu renesans. A miasto było miejscem zamieszkania i twórczego działania wielu artystów, takich jak na przykład Leonardo da Vinci i Michał Anioł.

Zwiedzanie Florencji to nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej wprawionego turysty. Bo jak tu zobaczyć, poczuć i zrozumieć wszystko, jeżeli miasto oferuje tyle niesamowitych atrakcji. Wśród najważniejszych florenckich zabytków można wymienić z pewnością liczne zabytki o charakterze sakralnym. Na Piazza San Giovanni trzeba koniecznie odwiedzić Baptysterium San Giovanni ze słynnymi „Drzwiami Raju” – o melodyjnej włoskiej nazwie Porta del Paradiso. Kolejną interesującą budowlą jest Katedra Santa Maria del Fiore wraz z Dzwonnicą Giotta, które stanowią charakterystyczne punkty florenckiego krajobrazu. Zaś Kościół Santa Maria Novella wraz ze swoimi słynnymi esownicami koniecznie musi się znaleźć w programie zwiedzania każdego miłośnika historii architektury.  Z pewności na uwagę zasługuje franciszkański Kościół Santa Croce – gdzie w zaciszu jego murów możemy oddać się zadumie i pochylić głowy przed wybitnymi jednostkami, które odnalazły tu wieczny spokój i ukojenie. W kościele pochowano między innymi Michała Anioła, Galileusza, Dante Alighieri i wielu innych zasłużonych.

Jednak Florencja to nie tylko katedry i kościoły. Znajduje się tu wiele zabytkowych budowli o charakterze świeckim, jak na przykład pałace, loggie czy mosty. Jednym z najsłynniejszych florenckich mostów  jest czternastowieczny Ponte Vecchio rozpościerający się nad nurtem Arno. Jednak oprócz swojego pierwotnego przeznaczenia, pełni on również funkcję handlową – znajdują się tu  liczne stoiska.

Florenckie zabytki to nie tylko urokliwe budowle o dopracowanych detalach architektonicznych, to również wyjątkowe wnętrza pokryte licznymi dziełami sztuki, takimi jak freski, płaskorzeźby itp. Wielbiciele malarstwa powinni z pewnością zawitać do Galerii Degli Uffizi, by móc podziwiać przykłady twórczości Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rubensa, Tycjana czy wielu innych artystów.

Florencja… miasto niezliczonych zabytków, niezwykłych postaci, bogatej historii. Więc wyruszmy do Florencji szukać śladów Juliusza Cezara i jego dawnych wojsk, geniuszu Leonarda da Vinci czy pasji Michała Anioła. Może nam się poszczęści i uda nam się postawić krok dokładnie w tym samym miejscu, w którym niegdyś zatrzymywali się oni. A gdy będziemy bacznie obserwować, odnajdziemy wiele polskich wątków na tej niezwykłej włoskiej ziemi. A więc w drogę!Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.