Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Bangkok - przewodnik turystyczny

Bangkok, stolica Tajlandii oraz jedno z najważniejszych pod względem gospodarczym miast Azji. To miasto tętniące życiem, pełne barw ale i sprzeczności. Miasto o wielu twarzach, gdzie tradycja i nowoczesność zderzają się ze sobą na każdym kroku. Miasto pełne przepychu, głośne i zaskakujące, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Bangkok to miasto, które jest w stanie zapewnić absolutnie każdą, dowolną atrakcję, spełnić każdą zachciankę oraz pozwolić na odkrywanie czegoś nowego z każdą kolejną wizytą.

Bangkok to idealne miejsce aby odkryć oryginalną tajską sztukę i architekturę, znajduje się tutaj około 400 bogato zdobionych świątyń buddyjskich i hinduistycznych. Bajkowy krajobraz złotych pałaców, targowisk unoszących się na wodzie oraz majestatycznych wież z porcelany nieustannie konkuruje z potężnymi drapaczami chmur.
 

Wielki Pałac Królewski
w Bangkoku to bez wątpienia świadectwo potęgi dawnych monarchów. Położony jest w pobliżu rzeki Menam, w samym sercu Królewskiego Starego Miasta. Teren zespołu pałacowego można z łatwością podzielić na dwie części - świecką oraz religijną. Ta pierwsza, to przede wszystkim pomieszczenia mieszkalne rodziny królewskiej, a także sale wystąpień publicznych. 
 

Wat Pra Keaw
Przepych. Tak jednym słowem można określić Wat Pra Keaw czyli Świątynię Szmaragdowego Buddy. Atrakcja numer jeden stolicy Tajlandii to zapierający dech w piersiach mix złotych wieżyczek, tradycyjnych rzeźb oraz kolorowych budynków. Świątynia znajduje się w historycznym centrum Bangkoku, na terenie Wielkiego Pałacu.

Zobaczymy tu między innymi takie cuda: odlany ze złota naturalnej wielkości posąg Buddy, starożytna rzeźbę Buddy wykonaną z jednego kawałka jadeitu której pochodzenie owiane jest tajemnicą (Szmaragdowy Budda), Złota iglica Chedi gdzie według legendy przechowywane są prochy samego Buddy, a jakby tego było mało posadzka głównej świątyni pokryta jest w całości płytkami ze srebra. Rozmachu Tajom odmówić nie można... ale w końcu jest to najważniejsza świątynia Tajlandii, swoisty symbol buddyzmu, miejsce duchowego wyciszenia i pielgrzymek.

Ciekawostka: rzeźba Szmaragdowego Buddy została "odkryta na nowo" w jednej z wież świątyni w Chang Rai. Do XV wieku rzeźba była szczelnie pokryta zaprawą ale podczas jej przenoszenia kawałek zaprawy ukruszył się i okazało się że rzeźba została wykuta z jednego kawałka jadeitu około 40 roku przed naszą erą na Cejlonie. Szybka matma: rzeźba ma ponad dwa tysiące lat! Jak znalazła się w Tajlandii, gdzie była wcześniej, dlaczego była ukryta? To tajemnica na miarę Indiany Jonesa. Dzisiaj Szmaragdowy Budda otoczony jest wielkim szacunkiem, okrywające rzeźbę szaty zmienia podczas uroczystości kilka razy w roku sam król.
 

Wat Pho
Ten największy i najstarszy kompleks sakralny Bangkoku bije wiele rekordów. Nie tylko znajduje się tu najbardziej liczna kolekcja przedstawień Buddy ale także największy na świecie posąg Oświeconego. Pokryty złotem Odpoczywający Budda ma aż 15 metrów wysokości i 46 metrów długości! Dla porównania dziesięciopiętrowiec to "tylko" 33 metry. Posąg widziany na żywo robi wrażenie. Wat Pho znajduje się w historycznym centrum Bangkoku, na południe od Wielkiego Pałacu. Od Świątyni Jutrzenki (Wat Arun) oddziela go rzeka Menam.

W północnej części kompleksu znajdziemy Główną Świątynię, kaplicę z monumentalnym posągiem Odpoczywającego Buddy oraz przepiękne orientalne ogrody. Można tu spotkać ubranych na pomarańczowo przechadzających się mnichów którzy są bardzo życzliwi i skorzy do rozmowy z turystami. Wat Pho mieści szkołę tradycyjnej medycyny, jest także znane jako miejsce narodzin sztuki tajskiego masażu która jest tu ciągle praktykowana i nauczana. W świątyni znajdziemy kolekcje rzeźb i księgozbiory przywożone z całej Tajlandii na przestrzeni wieków, ponieważ świątynia jest starsza od samego Bangkoku. Tajskie świątynie zwiedzamy bez butów i w odpowiednim stroju (zakryte ramiona i długie spodnie).
 

Khao San Road 
Pytanie: Ile osób, hosteli i tanich knajpek można zmieścić ulicy o długości 410 metrów? 
Khao San Road odpowiada: Tysiące! 
To miejsce spotkań ludzi podróżujących z plecakiem dookoła świata, wolnych ptaków. Tutaj przecinają się drogi turystów ze wszystkich kontynentów. Wiele osób odwiedza ten kulturowy tygiel tylko po to żeby znaleźć towarzyszy dalszej podróży. Khao San Road położone jest niespełna dwa kilometry od Wielkiego Pałacu, kiedyś był tu największy w Bangkoku targ ryżu, teraz to pierwszy przystanek osób odwiedzających Tajlandię. Można tu kupić prawie wszystko, załatwić wizę i bilet do Kambodży, Malezji czy Wietnamu. Zatrzymują się tu autobusy jadące do innych części kraju. Wieczorem ulica zamienia się w wielki bar, rozstawiane są stoliki restauracji serwujących egzotyczne przekąski. Można tu min. spróbować potraw z węży i owadów. Niezliczeni handlarze oferują wszystko od pamiątek po sprzęt turystyczny na dalszą podróż.  Słowem: dzieje się.

Atmosferę Khao San Road najlepiej ujął Anders Sørensen:
Na małym obszarze można zaobserwować interakcje i zaprzyjaźnianie się postaci takich jak: dobrze wyedukowani młodzi przedstawiciele kultury zachodu na urlopie od naszego społeczeństwa, absolwentów szkół średnich biorących rok wolnego na podróżowanie, Izraelczyków prosto po zakończeniu służby wojskowej, studentów uniwersytetów na wakacjach i urlopach dziekańskich, młodych Japończyków w tradycyjnych kimonach, zwykłych wczasowiczów, byłych wolontariuszy z różnych organizacji i tym podobnych.

Dzielnica Patpong
Nie można powiedzieć że spróbowało się nocnego życia w Bangkoku bez odwiedzenia dzielnicy czerwonych latarni - Patpong. To miejsce budzi się nocą, niezliczone stragany, kluby go-go, restauracje tematyczne, kluby muzyczne - Patpong ma coś dla każdego.

Łyk historii: dzielnica została założona przez imigrantów z Chin a swoją sławę zyskała podczas wojny wietnamskiej, kiedy w Tajlandii stacjonowali amerykańscy żołnierze. Dla nich powstały kluby oferujące rozrywkę dla dorosłych. Kiedy żołnierze opuścili kraj ich miejsce szybko wypełnili turyści. Miejsce zostało uwiecznione w wielu filmach, min. o Jamesie Bondzie czy Kac Vegas 2. Dziś Patpong stał się centrum nowoczesnego życia nocnego: znajdziemy tu bary sushi dla Japończyków, steak housey prowadzone przez amerykanów, kluby muzyczne zatrudniające wyłącznie imitatorów Elvisa i wiele innych. Wszystko to pod czujnym okiem policji i kamer. Mozaika kolorowych neonów, zatłoczone ulice, stragany oferujące podróbki markowych wyrobów, sprzedawcy nawołujący klientów - tu Azja po zmroku smakuje najlepiej.Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.