Infolinia: (44STUDENT) +48 447883368 | FAQ

|Zaloguj się

Algarve - przewodnik turystyczny

Na południowym krańcu Portugalii rozciąga się malownicza kraina – region Algarve. Na udających się tam turystów czekają urokliwe krajobrazy, liczne gaje, plaże, ocean, słońce oraz interesujące zabytki. W atmosferze Algarve można wyczuć zapach cytrusów, soli morskiej i dawnej historii obszaru, którym niegdyś władali Maurowie.

Południową oraz o wiele krótszą zachodnią granice Algarve stanowią wybrzeża położone nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Wschodnia granica regionu to zarazem niewielki, południowy odcinek graniczny pomiędzy Portugalią, a Hiszpanią. Terytorium prowincji stanowi administracyjną jednostkę – Dystrykt Faro. Od północy graniczy z Dystryktem Beja wchodzącym w skład region Alentejo. Najważniejszym miastem Algarve jest Faro będące stolicą regionu. Właśnie tutaj zlokalizowane jest lotnisko o międzynarodowej randze.

Źródła nazwy prowincji należy szukać w języku arabskim. Algarve, czyli inaczej „al Gharb” tłumaczy się jako ziemię na zachodzie. Nazwa ta odnosi się do historii Maurów oraz terenów przez nich zajmowanych. Algarve znajdowało się pod ich władaniem przez kilka wieków, a dokładniej od VIII do XIII w. Często spotykana w regionie zabudowa w kolorze bieli, reprezentuje charakterystyczny styl Maurów.

Obszaru Algarve z pewnością nie można określić nudnym krajobrazowo. Liczne doliny i pagórki urozmaicają pejzaż prowincji, zaś samo wybrzeże zaskakuje swoją różnorodną formą. Piaszczyste plaże przeplatają się z barwnymi klifami. Jeżeli chodzi o zlokalizowane tu plaże, to przed turystami otwiera się szeroki wachlarz możliwości. Wśród licznych plaż można wymienić słynne Praia de Faro, Praia dos Salgados (Albufeira) czy Praia do Castelo – której nazwa nawiązuje do znajdującej się w jej obrębie skały przypominającej zamek. Ponadto na wybrzeżu można odnaleźć jaskinie, urokliwe wyspy i zatoczki. Do plażowania i kąpieli morskich zachęca występujący tu śródziemnomorski klimat. 

Interesujący krajobraz prezentuje Park Przyrodniczy Ria Formosa (Parque Natural Da Ria Formosa). Wśród bagien, wysepek, wydm płynie krętym korytem rzeka. Działalność rzeki przyczyniła się do powstania wyjątkowej laguny, która stała się schronienie dla fauny i flory. Występują tu liczne gatunki ptactwa, kameleony oraz małże.

Na krajobraz Algarve wpływa również rolnicze wykorzystanie regionu. Uprawia się tu cytrusy, migdałowce, oliwki. Prowincja ze względu na swoje położenie związana jest również z rybołówstwem.

W regionie można odnaleźć wiele urokliwych miejsc, powstałych dzięki pracy ludzkich rąk. Do atrakcyjnych miast Algarve można zaliczyć między innymi: Lagos, Albufeira, Faro, Tavira czy Olhao. Wśród zabytków o charakterze sakralnym znajdują się kościoły, jak na przykład Kościół Świętego Antonieg w Lagos, czy kościoły w Albufeira: Świętego Sebastiana o barokowym wnętrzu oraz Igreja Martiz, która skrywa wyjątkowy skarb. Jest nim figura Nossa Senhora da Orada, pochodząca z XV wieku. Kolejnymi przykładami zabudowy sakralnej są: renesansowy Kościół Miłosierdzia w Tavirze oraz trzynastowieczna katedra Nossa Senhora w Faro.

Interesującym i pobudzającym wyobraźnie obiektem zlokalizowanym w Silves jest mauretański zamek.

W związku z nadmorskim położeniem Algarve znajdują się tu porty i malownicze dzielnice rybackie, jak na przykład ta w Olhao. Miasta i miasteczka zdobią ciekawe place.

Ponadto Algarve zapewnia turystom wiele miejsc rozrywki.  Można spróbować swoich sił na polach golfowych, zawitać do Algarve Zoo, odwiedzić delfinarium czy wyszaleć się w parkach rozrywki takich jak Aqua ShowAqualand Algarve oraz w klubach i dyskotekach. Zabawa gwarantowana! 

Algarve charakteryzuje się różnorodnością. Piękne plaże, urokliwe klify, zaciszne gaje, bogactwo zabytków – to wszystko sprawia, że można tu odpocząć. A czy będzie to odpoczynek aktywny, plażowanie, dni wypełnione zwiedzaniem czy rozmyślaniem wśród wyjątkowych krajobrazów – wybór należy do nas.Autor
Komentarz
Twój komentarz Tylko zalogowani mogą dodawać komentarze.