Infolinia ST: + 48 44STUDENT (+48 447883368) | FAQ

|Zaloguj się

ABC turysty › Rodzaje zakwaterowania na wyjazdach

Pokój w hotelu

Obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach dwu- lub trzyosobowych. Zazwyczaj pokój 3 osobowy to lokal 2 osobowy z dostawką (2+1). Hotelom ze względu na standard przyznawane są gwiazdki. Na przykład jedna gwiazdka przyznawana jest, gdy w pokoju znajduje się łóżko, szafa, szafka nocna i umywalka. Łazienka może być na zewnątrz pokoju.

Hotel są główną opcją zakwaterowania w Naszej ofercie, można je wybrać niemal na każdym wyjeździe. Korzystamy z różnych standardów hoteli.


Pokój w hostelu

Niskobudżetowe miejsca tymczasowego zakwaterowania o standardzie różniącym się od hotelu głównie ilością miejsc w pokojach, łóżkami piętrowymi i współdzieleniem pomieszczeń przeznaczonych dla gości (np. wspólna kuchnia, łazienka, pokój dzienny). Najczęstszymi gośćmi w hostelach są studenci i backpakerzy dla których ważny jest klimat i mniej oficjalna, domowa atmosfera.

Charakterystyczne dla hostelu jest wynajmowanie łóżka, a nie pokoju. Pokoje w hostelach to tzw. dormy, czyli pokoje wieloosobowe (6-18 łóżek, może ich być nawet 100), które najczęściej są koedukacyjne (mogą występować pokoje tylko męskie lub pokoje tylko damskie). W hostelach można znaleźć także pokoje indywidualne: jedno-, dwu-, trzyosobowe. Cena pokoju wzrasta jeżeli znajduje się w nim łazienka.

Z hosteli korzystamy m.in podczas krótkich wyjazdów typu City Break oraz w hostelach tranzytowych na trasie Eurotripów.


Apartament

Samodzielny lokal mieszkalny, który zajmuje tylko część budynku. Składa się z przynajmniej dwóch pokoi (pokój dzienny i pokój sypialny, których może być więcej) i łazienki. Posiada aneks kuchenny (kuchenka elektryczna lub gazowa, lodówka, przybory kuchenne, sztućce, stoły i krzesła, czasem znajdziemy też piekarnik lub kuchenkę mikrofalową, a nawet zmywarkę do naczyń), który może być osobnym pomieszczeniem lub znajdować się w pokoju dziennym. Pokój dzienny może być również przeznaczony do spania, jeżeli posiada rozkładaną sofę. Pokój dzienny jest pokojem przechodnim. Apartament dwupokojowy po włosku to billo - jest czteroosobowy, a trzypokojowy to trillo - jest sześcioosobowy. O ile architektura budynku to umożliwia w apartamencie znajduje się balkon. W apartamencie mogą znajdować się łóżka jedno- lub dwuosobowe, dodatkowe miejsce do spania można znaleźć na rozkładanych fotelach lub łóżkach polowych (dostawkach), wtedy w apartamencie może mieszkać więcej osób.

W apartamentach głównie mieszkamy podczas wyjazdów zimowych.


Studio

Samodzielne, małe mieszkanie, które łączy w sobie: salon, sypialnię i aneks kuchenny jako jedno pomieszczenie z dodatkową łazienką w drugim, mniejszym pomieszczeniu.


Kajuta na promie

Kabiny wewnętrzne posiadające łazienkę. W większości przypadków są to funkcjonalnie urządzone kabiny 4 osobowe składające się z dwóch piętrowych łóżek. Jednak w zależności od promów dostępne są również z dwoma lub trzema łóżkami.

Na promie (w zależności od wersji) może znajdować się basen, dostęp do wi-fi, restauracja, sklepy, oraz bar! 

    


Bungalow

To typ budowli (nie ma fundamentu), którego definicja ma inne znaczenia w zależności od stosownych konstrukcji na całym świecie. Przeważnie jest to wykonany z drewna budynek jednokondygnacyjny o lekkiej konstrukcji, często posiada werandę. W turystyce bungalowy są promowane w różnych miejscach jako alternatywa hotelu. Bungalowy mogą się od siebie znacznie różnić, może to być np. ekskluzywny namiot z własną łazienką, dostępem do Internetu i moskitierą nad łóżkiem (oferta kursu nurkowania).


Pensjonat

Obiekt posiadający co najmniej 7 pokoi, świadczący dla swoich klientów całodzienne wyżywienie. W pensjonacie są zakwaterowane osoby wybierające ofertę sylwestra w Kluszkowcach.


Kemping (camping)

Obiekt strzeżony (ogrodzone) umożliwiający nocleg w namiotach, samochodach kempingowych (campobusach) i przyczepach samochodowych. Kempingi umożliwiają przyrządzanie posiłków i parkowanie samochodów, a czasem także świadczą usługi związane z pobytem klientów (np. bar, restauracja, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu sportowego, rowerów). Obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub innych obiektach stałych. Dobrze wyposażone kempingi posiadają toalety i prysznice, podłączenie do energii elektrycznej, krany z wodą pitną. Osoby wybierające pobyt na Półwyspie Helskim są zakwaterowana na kempingu Małe Morze.


Pole biwakowe

Obiekt niestrzeżony, umożliwiający nocleg w namiotach. Na polu biwakowym znaleźć można miejsce wyznaczone do rozpalenia ogniska, czasem toalety, prysznice, ujście bieżącej wody, możliwość skorzystania z gniazdka elektrycznego.

Różnorodność kempingów można obserwować biorąc udział w spływie kajakowym po Drawie